Semi Oyun Terapisi Eğitimi

 

  I.Oturumu gerçekleştirilen Oyun Terapisi Eğitiminin II. Oturumu; 12-13 Ağustos tarihlerinde Eğitimci Sibel Cesur Akyürek tarafından merkezimizde verilecektir.

I. Oturumda olamayan ve eğitimin tamamından faydalanmak isteyen katılımcılar, 11 Ağustos günü 10.00 – 17.00 saatlerinde hızlandırılmış eğitim alarak I. ve II. Modülü tamamlamış olacaklardır.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ: Çocuklarla çalışan, terapotikilişki içinde olan tüm profesyoneller için oyunun gücünü kullanmak önemlidir. Oyun terapisi, çocukların psikolojik, sosyal güçlüklerin üstesinden gelmelerine yardım etme ve onların gelişimini destekleme süresinde oyunu temel alan bir yaklaşımdır.

AMAÇ VE KAZANIMLAR; Eğitimli oyun terapistlerinin, danışanların psikososyal sorunları engellemelerine ya da çözmelerine ve ideal büyüme ve gelişimi gerçekleştirmelerine yardımcı olmak amacıyla, oyunun terapotik gücünden yararlandıkları bir danışmanlık sürecidir.

-İletişim, duygusal düzenleme, ilişki geliştirme, ahlaki yargı, stresle başa çıkma , egoyu yükseltme , hayata hazırlık ve kendini gerçekleştirme alanlarında çocukla danışmanlık sürecinde etkilidir.

-özellikle 3-12 yaş arasındaki çocuklar ile iletişimi ve anlaşılırlığı kolaylaştırmak,

-Oyun terapisi öncesi; aileden hem kendileri hem çocuk ile ilgili hikayenin alınması.

-Çocuk gelişiminde oyun evrelerinin tanınması

– Oyun terapisinde, terapistin olmazsa olmazları, kendini tanıması.

– Terapistin rolü ve sınırları

-Duyu bütünleme ve oyun,

-Duyusal yetersizliğin değerlendirilmesinde oyun terapisi,

-Çocuklarda parçalanmış anı ve yaşanmışlıkların oyun terapisi ile tamamlanması,

-Olumsuz duyulanımlara karşı oyun terapisi.

-Oyun Terapi çeşitleri; Rogers oyun terapisi – Montessori oyun terapisi- Bilinçaltı oyunları-Adlerian oyun terapisi, Freudian terapi, eğitimsel oyun terapileri

-Oyuncakların anlamı ve kullanımı- oyun odasının özellikleri

-Alt ıslatma, tuvalet eğitimi, kaka tutma sorunlarında oyun terapisi

-Doğrudan ve dolaylı öğrenmede oyunun gücü .

-Örnek oyunlar, oyun terapisi uygulamaları.

EĞİTİMCİ; SİBEL CESUR AKYUNAK

Kimdir?
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden 1992 yılında mezun olduktan sonra yurt içi ve yurt dışında birçok eğitim, seminer, kongre ve workshoplara katılmıştır. Aile, ergen ve çocuklarla psikolojik danışma, problem çözme, stres analizi, evlilik ve Boşanma müdahaleleri konusunda çalışmalar yapmıştır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Aile danışmanlığı eğitimini tamamlamıştır. Türk Psikologları Derneğinin 20 yıllık üyesi, Ankara Aile Danışmanlığı Derneği kurucu üyesi ve Genel Sekreteri olarak çalışmakta, çeşitli eğitimler vermekte ve aynı zamanda Psikolog ve psikoterapist olarak çalışmaktadır. Aile eğitimleri vermekte, gurup çalışmaları yapmakta, Çocuklarda, ergenlerde zekâ ve gelişim testleri uygulamakta ve değerlendirmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ: 14 SAAT

 

OYUN TERAPİSİ EĞİTİMİ I. ve II. OTURUMDAN KARELER