Uzman Psikolog Selin Özcan

Uzm. Psk. Selin Özcan 1989 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da tamamladı. 2006 Yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde başladığı İngilizce psikoloji bölümünden, 2011 yılında Halkla İlişkiler yandal diploması ile birlikte mezun oldu. Endüstriyel psikolojiye olan yakınlığı sebebiyle otomotiv alanında faaliyet gösteren Delphi Automovite Systems bünyesinde, iş psikolojisi alanında stajlarını tamamladı. Mesleğinin ilk yıllarında endüstriyel psikoloji ve klinik çalışmalarını aynı anda yürüten Selin Özcan, 2012 Yılında Toros Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimi alarak, çift ve aile terapisi alanında çalışmalarını sürdürmeye devam etti.  2013 yılına kadar çeşitli anaokulu ve aile danışma merkezlerinde deneyim kazanan psikolog, 2013-15 yılları arasında İzmir Özel Çağdaş Tıp Merkezi’nde klinik alanda çalışmalarını sürdürdü. Burada, yetişkin ve çocuk-ergen hasta grubunun tamamı ile duygu durum bozuklukları, kişilik bozuklukları ve bağımlılık alanındaki hasta gruplarına psikiyatri uzmanı ile koordine tedavi uyguladı. Aynı süreçte İzmir’de faaliyet gösteren çeşitli firmalara iş ve örgüt psikolojisi alanlarında şirket danışmanlığına devam ederken, Ege Üniversitesi, Madde Bağımlılığı Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nde uzmanlık eğitimine başladı. 2017 yılında Bağımlılık Psikiyatrisi Derneği, Ege Üniversitesi BATI Enstitüsü ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile ortak yürütülen ‘Bağımlıların Gözünden Dünya’ isimli projenin sonucu olan ‘Madde Bağımlılığı Tedavisinde Fotoğraf Sanatı’nın Etkinliği’ başlıklı tezi ile mezun oldu. Yüksek Lisans programı süresince, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı İzmir Karabağlar Sosyal Hizmet Merkezi’nde görevini sürdürürken, Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (EGEBAM)’da alkol ve madde sorunu olan çocuk-ergen gruplarıyla aile görüşmeleri, bireysel görüşme, ve rehabilitasyon tedavisi üzerine çalışmalarına devam etti. 2016 yılında, otomotiv firması Gotec ile endüstriyel psikoloji alanında şirket danışmanlığı yaparak Bursa’da ki çalışmalarına başladı. Aynı süreçte Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde klinik araştırma ve eğitimlere katılarak, psikopatoloji ve bağımlılık alanlarında çeşitli yayınlara imza attı. Sosyal sorumluluk çalışmalarına ‘Lösemili Çocuklar Vakfı’nda ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti vererek başlayan Selin Özcan, 2016 Yılında Gotec Otomotiv firması iş birliğiyle ‘Ben Buradayım Kimsesiz Çocuklara Yardım Organizasyonu’nu kurdu. Ebeveyn kaybı yaşamış ve yardıma muhtaç olan her çocuk için giyim, gıda, sağlık, eğitim ve psiko-sosyal destek sağlayan organizasyonun, koordinatörlüğünü üstlendi.

2017 Yılı’nda Bursa’da ‘Semi Psikoloji ve Diyet Danışmanlığı’ Merkezini kurdu. Güncel durumda, klinik psikoloji ve endüstriyel psikoloji alanlarında, kendi kliniğinde hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Katıldığı Eğitim ve Seminerler,

Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresi, 2010.

Toros Üniversitesi Aile Danışmanlığı ,2012.

Psikotek Eğitim Merkezi, Viyana Test Sertifikası,2012.

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı, Her Yönüyle Madde Bağımlılığı Sempozyumu, 2015

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Madde Bağımlılığı ve Müdahale Yöntemleri Eğitimi,2015

Türkiye Psikiyatri Derneği Yıllık Toplantısı ve Klinik Eğitim Sempozyumu, 2015

9.Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Edirne, 2015

Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Bağımlılıkta Farkındalık Temelli Terapiler Kursu, 2015

Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi, Sigara Bağımlılığı Tedavisi Kursu, 2015

Çocuk ve Ergenlerde Güncel Riskler ve Koruma Sempozyumu, 2015

Türkiye Psikologlar Derneği, Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri Uygulama ve Yorumlama Eğitimi (MMPI), 2016

Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi,2016

Türkiye Psikologlar Derneği, Nöropsikolojik Testler Uygulama ve Yorumlama Eğitimi, 2016

 

4.Uluslararası Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu,2016

10.Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi,2016

EMDR 1.Düzey Eğitimi, Davranış Bilimleri Enstitüsü, Emre Konuk, 2017

Türkiye Psikologlar Derneği, Objektif Testler Eğitimi, 2017

Ankara Gelişim Tarama Envanteri (0-6 yaş),

Peabody Resim Kelime Tanıma Testi (2-12 yaş) ,

Resim Çizme Testleri,

Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi (5YAŞ 6 AY-11 yaş),

Cümle Tamamlama Testi (Beier) (7 yaş üzeri),

Duygudurum Ölçekleri (9-14 yaş)

WISC-R Uygulayıcı Eğitimi, Uludağ Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, 2017

 

Üye Olduğu Dernek ve Kuruluşlar

Türkiye Psikologlar Derneği

Göz Hareketleriyle Yeniden İşleme ve Duyarsızlaştırma, EMDR Derneği, Asil Üye

 

 

Makale ve Yayınlar

Özcan, S., Dülger, S., Taymur, İ., Budak, E., Biçer, B., Önen, S. (2016) Sigara Bağımlılığı, Psikopatolojik Özelikler, Ruhsal ve Fiziksel Sıkıntıya Dayanma Becerisi Arasındaki İlişki.

Özcan, S., Coşkunol, H., Altıntoprak, E., Budak, E. (2016) Madde Bağımlılığı Tedavisinde Fotoğrafçılık Sanatının Etkinliği.

Budak, E., Taymur, İ., Önen, S., Biçer, B., Dilektaşlı, E., Çaycı, M., Özcan, S. (2016) Morbid Obez Kadınlarda Görülen Bilişsel Yetenekler ve Psikopatolojik Özellikler: Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Bir Yıllık İzlem Sonuçları.

 

Projeler

Karabağlar Kaymakamlığı El-Ele Projesi, Madde Bağımlılığına Karşı Toplumsal Farkındalık Yaratma Projesi, (Aralık, 2014) , Proje Danışmanı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı & Ege Üniversitesi EGEBAM, Köprü Projesi, Madde Kullanımı Açısından Risk Altında Olan Ergenlerin Klinik Tedavi Sonrası Toplumla Yeniden Bütünleşmesi Projesi, (Mart,2015) ,Saha Danışmanı.

T.C Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü, Bağımlıların Gözünden Dünya, Fotoğraf Atölyesi Çalışması ve Sergisi, (Şubat 2015), Tez çalışması.

‘Ben Buradayım’ Kimsesiz Çocuklara Yardım Platformu, Koordinatör. (2016, halen)