Psikolojik Danışman Betül Karaca

Psikolojik Danışman Betül Karaca 1985 yılında Bursa’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesinde tamamladı. 2004 yılında başladığı Selçuk Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 2008 yılında Yüksek Onur Belgesi ile mezun oldu.

Öğrencilik süresince özel okullarda ve rehberlik araştırma merkezlerinde stajlarını tamamladı. 2008-2011 yılları arasında Özel İlkgüneş ve Asiye Coşkun Eğitim Kurumlarında bir kurumda anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde koordinatör rehber öğretmen ve psikolojik danışman olarak görev aldı. Psikolojik danışmanlık alanında öğrencilere yaş dönemlerine göre karşılaştıkları problemlerle ilgili destek verirken; ailelere pozitif ebeveynlik, doğru iletişim, ebeveynlikte doğru tutum ve yaklaşım konularında hizmet verdi. Rehberlik alanında yaş gruplarına göre akademik değerlendirme, verimli ders çalışma yöntemleri, sınav motivasyonu, sınav kaygısı, ilgi ve yeteneklerine göre alan belirleme ve meslek seçimi konularında rehberlik programları uyguladı.

2011-2016 yılları arasında Özel Cankardeş Kreş’inde Psikolojik Danışman olarak görev aldı. 2-6 yaş grubu çocukların bilişsel, sosyal, fiziksel, öz bakım ve dil gelişim alanlarında bireysel takiplerini yürüttü. Ailelere çocukta sorumluluk gelişimi, anne-baba tutumları, çocukla iletişim, sınır koyma, çocukta özgüven gelişimi, kaliteli zaman geçirme, okul olgunluğu gibi konularda seminerler verdi. Çocukluk döneminde rastlanan alt ıslatma, parmak emme, tırnak yeme, artikülasyon bozukluğu, konuşma gecikmesi, kardeşe hazırlık ve kardeş kıskançlığı, öfke kontrolü, özgüven eksikliği, çocukluk döneminde mastürbasyon, saldırganlık, izinsiz eşya alma, fobiler ve korkular, dikkat eksikliği ve konsantrasyon güçlüğü, sosyal problemler (dışlanma, reddedilme, ilişki kuramama ve sürdürememe), duygu kontrolü gibi alanlarda psikolojik danışmanlık hizmeti sundu.

Çeşitli anaokullarında hizmet içi eğitim programları düzenleyip, sınıf yönetimi, problem çözme ve davranış değiştirme, kurum içi iletişim, ödül ve ceza / sınır koyma, pozitif disiplin, veli ile iletişim, çocuk gelişim evreleri, ilköğretime hazırlık-okul olgunluğu, ilk günler oryantasyon ve kaynaştırma eğitimi konularında öğretmen eğitimleri gerçekleştirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü, Korunmaya Muhtaç Çocuklara sunulan Sevgi Evlerinde görevli bakıcı annelere yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim programlarında talep edilen konularda gönüllü olarak seminerler vermektedir. Bu alanda Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği işbirliği ile proje geliştirme çalışmalarında proje koordinatörlüğü yapmaktadır.

2017 yılında “Semi Psikoloji ve Diyet Danışmanlığı” merkezinde Psikolojik Danışman – Pedagog olarak çalışmaya devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

 

Katıldığı Eğitim ve Seminerler,

-Selçuk Üniversitesi, Psikolojik Testler ve Uygulaması, 2007

 • Children’s Apperception Test (C.A.T.)
 • Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi,
 • Peabody Resim-Kelime Testi
 • Goodenough İnsan Resmi Çizme Testi
 • Jean Le Me D-10 Testi
 • Beier Cümle Tamamlama Testi

-Bahçeşehir Üniversitesi ve Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, 2010

 • Eğitimde Koçluk ve Mentorluk Becerileri
 • Eğitim Kurumlarında Yönetim ve Liderlik

 

-Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Çocuklarda Uygulanan Objektif Testler, 2011

 • Agte Gelişim Tarama Envanteri
 • Frostig Görsel Algılama Testi
 • Bender Gestalt Görsel Motor Testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Burdon Dikkat Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Gessel Gelişim Figürleri Testi
– Training Of Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi);
Dr. Carol Norton &  Dr. Byron Norton , Family Psychological Services P.C
– Terapide Mindfulness Eğitimi;
  Nilüfer Devecigil , Psikolojistanbul Eğitim ve Danışmanlık Merkezi
– Çocuk & Ergen Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi;
Yrd. Doç. Nevin Dölek -APAMER Aktüel Psikolojik Araştırmalar Merkezi

-Çocuk Merkezli Oyun Terapisi Eğitimi;                                                                        Klnk.Psk. Mehmet Teber, Ahenk Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim

-Uluslararası Disleksi Eğitici Eğitimi Sertifika Programı;                                                    Bahçeşehir Üniversitesi – Türkiye Disleksi Vakfı

– The Association For Play Therapy Client Centered Play Therapy ; Reyhana SEEDAT ( Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

-APT, The Association For Play Therapy Filial Therapy ; Reyhana SEEDAT (Çocuk Ebeveyn İlişki Terapisi)

– APT, The Association For Play Therapy Sandplay and Art Therapy ; Reyhana SEEDAT (Kum Tepsisi ve Sanat Terapisi)

– CAS (Cognitive Assessment System) İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (CAS Bilişsel Değerlendirme Sistemi)

-PASS Bilişsel Müdahale Programı , Dr. Tamer Ergin , Ardıl Eğitim Danışmanlık