Cinsel Terapi

Cinsel terapi, çiftlerin birlikte ya da bireysel katılabilecekleri, yalnız cinsel birliktelik değil, duygular hisler ve ilişki problemlerini de çözüm odağında barındıran bir terapi yöntemidir. Çünkü cinsellik, içerisinde, duygusal, dokunsal, ve iletişimi barındıran bir yakınlaşma biçimidir.

Cinsel kimlik bireylerde küçük yaşta oluşmaya başlarken, cinsel bilgi çok geç ve her zaman doğru olmayan bilgilerle edinilir. Bazı kültürlerde cinselliğin, ayıplanan, yasaklanan ve konuşulmayan tabular haline gelmesi, bireylerin cinsel ilişkiyi haz yerine zorunluluk anlayışı ile yaşamalarına sebep olabilir. Bu nedenle, cinsel problemlerin kaynağında genellikle, fizyolojik problemlerin aksine psikolojik sebepler ağırlık gösterir.

Hassasiyetinin bu denli yüksek olması ve içerisinde çok fazla değişkeni barındırması sebebiyle de sağlıklı cinsel birliktelik kurmak her kişi için kolay olmayabilir.

Kadın ve erkeklerde cinsel problemler, genellikle farklı sebeplerle, aynı problemlere yol açar. Bunların başında ise, cinsel isteksizlik, uyarılma ve orgazm problemleri listenin başında yer alır.

Cinsel terapi başlangıcında, terapist danışanın hikayesini detaylı dinler. Çünkü kişinin cinsel kimliğini oluşturan süreç, yani cinsellikle tanışması ve devamı sorunun kaynağını bulmak için büyük ölçüde yol göstericidir. Zincirin halkasının kırıldığı noktayı bulmak, büyümüş durumdaki sorunun çözümü için son derece önemlidir. Bir cinsel terapi seansı ortalama 50dk sürer. Ve danışanın talebine göre haftada bir ya da iki haftada bir olarak görüşmeler düzenlenir. Terapide sorunun çözümüne ilişkin hızlı yol katedilir. Bu nedenle tedavi süresi için ortalama 4-6 seans yeterli görülmektedir.

Cinsel Terapinin çözüm odağındaki bazı alt başlıklar,
•    Vajinismus
•    Orgazm Sorunları
•    Cinsel Uyarılma Bozklukları
•    Erken Boşalma
•    Cinsel İsteksizlik
•    Sertleşme Problemi
•    Cinsel Kimlik ve Cinsel Yönelim Sorunları